

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 8 mΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 13 A |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.22 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 13 A |
| Rds On Max | 8 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 13 ns |
| Rise Time | 13 ns |
| Dual Supply Voltage | 30 V |
| Gate Charge | 30 nC |
| Drain to Source Resistance | 8 mΩ |
| Nominal Vgs | 1.8 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 256
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83869
Ext.Price$0.83869
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83869 | $0.83869 |
| 10 | $0.52920 | $5.29200 |
| 25 | $0.46130 | $11.53250 |
| 50 | $0.40211 | $20.10550 |
| 100 | $0.35052 | $35.05200 |
| 300 | $0.30966 | $92.89800 |
| 500 | $0.27357 | $136.78500 |
| 1000 | $0.24879 | $248.79000 |
